O cronică de Andrei G

Ca orice tânăr în căutare de distracție la începutul lui august, am mers la Cluj.

Prima repriză a fost echilibrată. CFR-ul a forțat cu mingi lungi în 80% din cazuri, iar Celtic a încercat să contruiască, dar, ba nu au putut trece de a doua linie de apărare a Clujului, ba au fost încurcați de gazon. Prima ocazie a venit la un corner (aclamată intens de către public), Burcă reluând peste poartă. A doua ocazie a fost tot dintr-un corner, al scoțienilor de data asta, executat prost și de care au profitat Omrani și Rondon pe contraatac facând 1-0 pentru frânari. Marea greșeală la gol i-a aparținut fundașului stânga, Bolingoli. Foarte nesigur cu mingea la picior, cred că Celtic are nevoie de alt înlocuitor pentru Tierney. Egalează repede Forrest, care s-a distrat toată seara cu Camora, după un dribling scurt în careu. Un ușor plus pentru Celtic în prima repriza.

După pauză a urmat o plictiseală grosolană. Ai lui Lennon s-au mulțumit cu un gol în deplasare și au jucat fără intensitate. Presiunea clujenilor a dus la o singură ocazie, un șut de la distanță a lui Păun respins greșit de portar, și o reluare peste a lui Țucudean. A mai avut și Forrest o ocazie, dribling pe orizontală și șut puțin pe lângă. Meci destul de anost, specific echipelor antrenate de Dan Petrescu. Cred că e un 60-40% de calificare pentru retur în favoarea scoțienilor. Remarcabil dacă ținem cont de diferența de buget și de cea a culturii fotbalistice.

Ce nu mi-a plăcut:

• atmosfera de la tribuna II s-a făcut cu ajutorul acelor thundersticks, groaznice când sunt la câțiva centrimetri distanță, prefer aplauzele clasice.
  • la sfârșitul primei reprize juristul (?) ardelenilor îndemna publicul să-l fluiere pe arbitru.
  • starea gazonului, vopsit pe alocuri să nu arate rău, meci european etc etc.
  • gunoiul lăsat în urmă de suporteri.
  • thunderclap-ul islandez inițiat de peluza clujeană

Ce mi-a plăcut:

• multe familii la meci, n-am auzit nici o înjurătură, semințe ioc, chiar dacă sunt interzise de 10 de ani, mă așteptam să fie câțiva șmecherași.
  • soliditatea CFR-ului, n-au primit șuturi din zone periculoase (n-am găsit xG-ul lui Celtic).
  • Edouard, atacantul lui Celtic, destul de tehnic, fără serviciu însă, a fost remarcat și de Jeremy Corbyn.

Alte observații:

• în mod suprinzător, Scott Brown nu a luat cartonaș galben; în mod previzibil, a luat Dan Petrescu.
  • mă așteptam ca fanii lui Celtic să fie mai organizați și zgomotoși, i-am auzit doar la gol.
  • stadionul are prea multe locuri pe care nu le poate folosi, din diverse motive; nu e nici foarte bine amplasat (sus pe deal), la ieșire se creează îmbulzeală pe străduțe, trebuie să fie groaznic să ieși cu mașina de la meci.
  • la finalul jocului, jucătorii CFR-ului au salutat doar peluza.