[list color=”red”]

• nu vă lăsați păcăliți de scorul final. Reading a venit pe Stamford Bridge să joace fotbal și a condus mai bine de 40 de minute.
  • Reading a intrat la pauză cu 2-1, după o repriză agresivă în care a busculat defensiva lui Chelsea, care parcă nu se aștepta la atâta tupeu din partea oaspeților. Reading a recuperat cingi mingi în treimea adversă, Chelsea nici una.

[cleeng_content id=”365464632″ description=”Pentru a citi restul articolului, abonează-te cu doar 2 euro pe lună.” price=”0.29″]

• după pauză Di Matteo a dat all-in, cum s-ar zice la poker, băgându-i pe Oscar și Sturridge în locul lui Ramires și Mikel. Chelsea a înclinat terenul, e adevărat, dar golurile au venit pe un howler al lui Federici, dintr-un offside clar la Torres și pe un contraatac cu poarta goală în minutul 95.

• omul meciului a fost încă o dată Eden Hazard, care justifică toată vâlva care s-a creat în jurul lui vara asta. De fiecare dată când ajunge mingea la el te aștepți să facă ceva special cu ea, și mai tot timpul face. Bănuiesc că va veni un moment în care fundașii îi vor învăța fentele din corp și preluările, dar până atunci e o bucurie să-l urmărești.

• la cum a început sezonul, e în grafic să o facă din nou.
  • în ciuda golului (din offside cu poarta goală) Torres continuă să fie fantoma jucătorului care a fost cândva. Previzibil și neinspirat, seamănă cu un amnezic care își aduce aminte doar fragmente din ce făcea înainte. De neînțeles cum cel mai bun atacant din lume poate să devină peste noapte unul de rând.
  • e încă devreme, dar Reading nu par să fi promovat doar că să pice înapoi în Championship. McCleary și McAnuff vor pune la încercare mulți fundași laterali sezonul asta. Dacă Pogrebnyak continuă să marchze o dată la două partide n-au cum să nu rămână în Premier League.

[/list]

Previous ArticleNext Article

This post has 26 Comments

26
  1. un meci bun, victorie meritata in cele din urma parerea mea si da Hazard foarte bun pana acum. dar nu pot sa nu remarc ca au jucat cu 2 echipe “slabutze” si au avut probleme destule. eu zic ca la meciul cu Newcastle vom vedea clar unde e Chelsea.
    P.S arbitrii nu au inceput chiar la fel de bine cu jucatorii, parerea mea

2. scuze pt ignoranta, da poate cineva sa explice de ce chelsea a jucat ieri? nu pare a fi intermediara, nici un meci azi, sau?

3. din cauza supercupei pe care o vor juca cu barca la sfarsitul lunii, daca nu ma-nsel

4. just to clarify, acel daca nu ma-nsel se referea la data supercupei, nu la motiv, motivul e clar asta 😛

5. Îmi pare rău să dezamăgesc lumea, dar Supercupa Europei va fi disputată de Chelsea şi Atletico Madrid. Barcelona nu a câştigat niciun trofeu european sezonul trecut 🙁

6. Ai dreptate, dar am auzit eu ca Atletico se va intari special pentru acest meci cu Valdes, Dani Alves, Pique, Puyol, Xavi, Iniesta si Messi – dornici de revansa 😀 De aici probabil si Doru a facut confuzia :p

7. Cei de la Sky n-au dat reluări şi la un şut al lui Torres blocat cu mâna, zic eu, în careu, de un fundaş de-al lui Reading. Asta înainte de golul de 2-2. Mă rog, nu mai contează.

În orice caz, jocul albaştrilor a fost superb în primele 20 de minute. După gol a intervenit aceeaşi relaxare care a intervenit şi în minutul 7, la Wigan. Aici se vede că Di Matteo nu face, încă, parte din grupul managerilor de top din Anglia. Trebuie să lucreze la atitudinea jucătorilor şi la defensivă. Ai scăpat cu Wigan, ai scăpat cu Reading, dar cu Newcastle nu ştiu cum om mai scăpa. Urmează şi meciul cu Atletico, altă belea.

Torres a fost şters, într-adevăr, dar are şi ghinion în unele momente. La Wigan a făcut o fază superbă, dar i-a fost scoasă mingea de pe linia porţii. Aseară a driblat vreo trei adversari prin careul advers, a tras bine cu stângul, dar mingea a fost blocată. Dacă îi intrau astea, altfel te uitai la el. Important e că fanii Chelsea încă au încredere în el.

P.S: Încă n-am apucat să mă abonez şi îmi cer scuze pentru asta. Au intervenit nişte evenimente neprevăzute. Promit să îmi alimentez cât de repede cardul.

8. Cred ca Chelsea are neaparat nevoie de inca un varf. M-am uitat pe rezervele de ieri si ca atacant, doar Sturridge era pe banca, si nici el nu e atacant de careu, anul trecut a jucat numai in banda. Cu lukaku imprumutat, cu torres care inca nu confirma, vor veni si meciurile din liga, supercupa europei, league cup, ma astept sa mai apara un varf la chelsea pana pe 31.

9. Sturridge a declarat că preferă poziţia de vârf împins. AVB nu l-a jucat acolo. Nici Di Matteo. Poate ar merita o şansă.

Dar şi eu cred că o să mai vină un vârf. Se vorbeşte mult depsre Cavani.

10. Sau poate stiu amandoi de ce nu-l joaca varf impins.

Sturridge nu-i “the finished article”, e egoist si impulsiv in decizii, si rateaza destul de mult – 62% din ocaziile clare de gol. Si nici nu prea stie sa tina de minge pana vin mijlocasii sa-l ajute.

All in all, nu e chiar ceea ce cauti la un varf impins.

11. lol ! am scris barca, nu ?! tare ! si doar m-am plimbat printre spanioli (actually, printre basci), la finala EL 🙂

12. Salutare!
    Am reusit si eu sa ma abonez de o saptamana.
    Nimic despre Supercupa Spaniei de noaptea asta?

13. Despre meciul din Supercupa Spaniei o să vorbim mâine, probabil.
    Însă aş vrea să-mi exprim acum dezgustul faţă de intenţia ăstora de a o muta la Beijing, la fel ca pe aia a Italiei. Ce ruşine ar fi asta, ce pagină neagră s-ar scrie în cartea de istorie a fotbalului… Sper ca Real şi Barca să nu le permită avarilor din federaţie să facă asta.

P.S: Amuzant cum celor de la Digi li s-a întrerupt telefonul al toate golurile :))

14. Ladies and gentlemen, I present you Victor Moses 🙂
    Nici United nu se lasa mai prejos si fac un transfer de senzatie: Alexander Büttner. (Who?)

15. la cate pagini negre s-au scris in ultimii ani, nu ar fi mare surpriza.. mai nou vad ca jucam amicale pt a face bani 🙁

16. Eu n-am scris nimic, ca iar ma puneti sa fac hispanofil(punct)ro. 🙂

Tot caut un clip cu pasa de 70 de metri a lui Xabi Alonso . Bloody brilliant!

17. Ocazii ca meciul asta ramin speciale, oricat ar deveni de dese. Asa ca asteptam ocazionala manifestare de hispanofilie.
    Pasa lui Xabi a fost pentru mine unul dintre evenimentele principale ale meciului. Ca si pasa Masch + preluarea & sutul Pedro, sau golul creat de Iniesta.

18. Am vazut doar o parte din meci si si pe mine m-a impresionat Hazard. Vad ca la Chelsea au inceput sa apara jucatori tehnici in ultima vreme (Ramires, Mata, Hazard).

Testul va fi cu Newcastle, care probabil si sezonul asta o sa fie o nuca tare, mai ales ca n-au vandut nimic. Cu Ben Arfa, Cabaye si ‘ze twins’ in forma, Taylor fara accidentari, Newcastle o sa se bata pentru EL.